Červený jetel je považován za jeden z nejbohatších zdrojů isoflavonů (chemikálie rozpustné ve vodě, které působí jako estrogeny a nacházejí se v mnoha rostlinách). Používá se při návalech/návalech horka, PMS, snižování cholesterolu, zvětšení prsou a zdraví prsou, zlepšení tvorby moči a zlepšení krevního oběhu.
Používá se také jako pomoc při prevenci osteoporózy, snižuje možnost vzniku krevních sraženin a arteriálních plaků a omezuje rozvoj benigní hyperplazie prostaty.
Červený jetel je zdrojem mnoha cenných živin včetně vápníku, chrómu, hořčíku, niacinu, fosforu, draslíku, thiaminu a vitamínu C.
Červený jetel je také považován za jeden z nejbohatších zdrojů isoflavonů (chemikálie rozpustné ve vodě, které působí jako estrogeny a nacházejí se v mnoha rostlinách).
Několik studií patentovaného extraktu z isoflavonů červeného jetele naznačuje, že může významně snížit návaly horka u žen v menopauze.
Menopauza také zvyšuje u žen riziko rozvoje osteoporózy (významná ztráta kostní hmoty) a některé studie naznačují, že patentovaný extrakt z isoflavonů červeného jetele může zpomalit ztrátu kostní hmoty a dokonce zvýšit hustotu kostních minerálů u žen před a perimenpauzou.
Účinek isoflavonů červeného jetele podobný estrogenu může být zahrnut a červený jetel může mít také přímý účinek tím, že brání rozpadu existující kosti.
Tento možný účinek na posílení kostí však nebyl pozorován u mužů a žen po menopauze.
U žen s normálními hladinami estrogenu mohou isoflavony červeného jetele vytlačit některé přirozené estrogeny, což může zabránit nebo zmírnit symptomy související s estrogenem, jako je bolest prsů, které jsou spojeny s PMS.
Tento účinek může také snížit možnost vzniku estrogen-dependentního karcinomu endometria (výstelky dělohy).
Kromě toho výsledky z přezkumu téměř 1000 žen naznačují, že červený jetel může interferovat s enzymem, o kterém je známo, že podporuje progresi rakoviny endometria.
Červený jetel může také blokovat enzymy, o kterých se předpokládá, že přispívají k rakovině prostaty u mužů. Prokázal však jednoznačný limitující účinek při rozvoji benigní hyperplazie prostaty (BPH), což je nerakovinné zvětšení prostaty.
Zvětšená prostata může u mužů způsobit slabý nebo přerušovaný proud moči, kapání po močení nebo nutkání močit i po vymočení. Pro většinu mužů je BPH normální součástí stárnutí.
Předpokládá se, že červený jetel může pomoci v prevenci srdečních onemocnění několika způsoby.
Ačkoli výsledky studií na lidech nejsou jednoznačné, některé ukazují, že užívání červeného jetele může snížit hladiny „špatného“ cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL) a zvýšit hladiny „dobrého“ cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL) v těle. .
Kromě toho může červený jetel také podporovat zvýšení sekrece žlučových kyselin.
Protože cholesterol je hlavní složkou žlučových kyselin, zvýšená produkce žlučových kyselin obvykle znamená, že se spotřebuje více cholesterolu a v těle cirkuluje méně cholesterolu.
Červený jetel navíc obsahuje malé množství chemikálií známých jako kumariny, které mohou pomoci zabránit tomu, aby krev byla tlustá a lepkavá.
Proto může být snížena možnost tvorby krevních sraženin a arteriálních plaků. Plaky jsou nahromadění krevních buněk, tuků a dalších látek, které se mohou hromadit v krevních cévách a případně snižovat nebo blokovat průtok krve.
Červený jetel může také pomoci tepnám zůstat silnými a pružnými (kvalita často nazývaná „arteriální poddajnost“), což může také pomoci zabránit některým usazeninám plaku, které mohou vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.