Kdykoli slyším slovo „sodík“, automaticky se mi vybaví „sůl“. Takže, než jsem pokračoval, musel jsem znovu zkontrolovat, abych potvrdil, že sodík není sůl, ve skutečnosti je to jeden z prvků, které se spojují a vytvářejí sůl.
Sodík je ve skutečnosti reaktivní kov, který je jedenáctým prvkem v periodické tabulce. Zatímco potřebujeme, aby zůstal naživu, při vystavení vlhkosti reaguje prudce (explodováním).
Ačkoli sodík není (stolní) sůl, kterou používáme v našich potravinách, je to 40 % každé porce soli, kterou přijmeme. Z tohoto důvodu se mnoho lidí domnívá, že sodík je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku, protože lékaři obvykle doporučují, abychom snížili příjem soli, jakmile je nám diagnostikován vysoký krevní tlak.
I když je v tom nějaký prvek pravdy, není tomu tak úplně. To mě pak prosí, abych se zeptal, co sodík skutečně dělá?
Tělo využívá sodík ke kontrole krevního tlaku a objemu krve. Je také potřeba, aby vaše svaly a nervy správně fungovaly. Mnoho procesů v těle, zejména v mozku, nervovém systému a svalech, vyžaduje elektrické signály. Ačkoli je sodík často považován za příčinu vysokého krevního tlaku, hraje také v těle několik zásadních rolí.
Sodík pomáhá kontrolovat krevní tlak a reguluje funkci svalů a nervů, a proto jsou koncentrace sodíku tělem pečlivě kontrolovány. Většina lidí však konzumuje mnohem více sodíku, než jejich tělo potřebuje.
Sodík se rozpouští v krvi a hraje klíčovou roli při udržování krevního tlaku. Sodík přitahuje a zadržuje vodu, takže sodík v krvi pomáhá udržovat tekutou část krve. Nadbytek sodíku (jako ten získaný z dietních zdrojů) se vylučuje močí.
Tento minerál také reguluje celkové množství vody v těle a přenos sodíku do jednotlivých buněk a z nich také hraje roli v kritických tělesných funkcích.
Naopak, pokud konzumujete příliš mnoho sodíku, vaše tělo může zadržovat vodu navíc, čímž se zvyšuje objem vaší krve. Vzhledem k tomu, že se vaše krevní cévy nemohou rozšířit, aby se přizpůsobily tomuto zvýšenému objemu krve, váš krevní tlak se zvýší. Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem mnoha onemocnění, včetně srdečních problémů a mrtvice.
Sodík také hraje klíčovou roli ve svalových a nervových funkcích. Svaly i nervy vyžadují pro správnou funkci elektrické proudy. Svalové a nervové buňky generují tyto elektrické proudy řízením toku elektricky nabitých molekul, včetně sodíku.
U svalových buněk tyto elektrické proudy stimulují kontrakci svalu. Nervy na druhou stranu potřebují elektrickou aktivitu, aby mohly komunikovat s ostatními nervy. Buňky používají molekulární pumpy k udržení vysoké hladiny sodíku mimo buňku.
Když je potřeba elektrický proud, mohou buňky vpustit kladně nabité ionty sodíku do buňky a generovat kladný elektrický proud. Pohyb sodíku je při generování těchto elektrických signálů kritický. Příliš mnoho nebo příliš málo sodíku proto může způsobit poruchu funkce buněk a extrémní hladiny sodíku v krvi (příliš mnoho nebo příliš málo) mohou být fatální.
Vzhledem k tomu, že sodík je nedílnou součástí funkce nervů a svalů, není divu, že příliš málo nebo příliš mnoho sodíku v těle může ovlivnit orgánové systémy. Nízká hladina sodíku, nazývaná hyponatremie, může způsobit svalové křeče, křeče, bolesti hlavy, podrážděnost, neklid, nevolnost a únavu.
Mezi závažnější příznaky hyponatremie patří zmatenost, halucinace, snížené vědomí a kóma. Příliš mnoho sodíku, známé také jako hypernatrémie, může způsobit letargii nebo neklid. Hypernatrémie může také způsobit zvýšené hluboké šlachové reflexy, svalovou spasticitu a záchvaty.
Dlouhá a krátká sodík je jako nůž – stejný nástroj, který může způsobit nemyslitelné škody, je velmi účinný při loupání ovoce nebo v kuchyni.
Důležité je udržovat optimální hladinu. Naše tělo již pečlivě reguluje hladinu sodíku, aby se zabránilo příliš vysoké nebo příliš nízké hladině. Jen si musíme více uvědomovat množství, abychom zajistili maximální užitek z tohoto minerálu.